X
تبلیغات
تلنگر (ایستگاه تفکر) - مسائل مربوط به خواستگاری
 اگر ممکن است درباره صداقت در خواستگاری صحبت کنید و از کجا بفهمیم ، طرف ما صداقت دارد ؟

صداقت مهمترین اصل در زندگی زناشویی است . اگر زندگی ما بر دروغ بنا شود ، زندگی دوام نمی آورد .

براساس آموزه های دینی ما ، منشا همه گناهان ما دروغ است . امام صادق میفرمایند : همه گناهان و پلیدی ها دراتاقی قرار گرفته که کلیدش دروغ است این خطرناک است . زندگی انسان را نابودمیکند . این مربوط به مجردها ست ، من به کسانی که می خواهند ازدواج کنند میگویم عزیزان بنا را برصداقت بگذارد تا همان مشکلی که در سوال قبل بود پیش نیاید قبل از ازدواج صداقت بخرج بدهید یا طرف شما را انتخاب میکند یا نمیکند . شما همان که هستید بگویید . اگر انتخاب کرد،  دیگر دغدغه ندارید . چون شما را آگاهانه انتخاب کرده است و اگر انتخاب نکرد ، خدا بزرگ است . کسی دیگر که هم شأن شما باشد و بتواند شما را بپذیرد پیدا میشود . دروغ نگویید .

اینکه می گوییم در فرایند خواستگاری صداقت داشته باشید منظور این نیست که تمام راز زندگیتان را بگویید . منظور این نیست مسائلی که


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 28 شهریور1392ساعت 9:14 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

چه راهکارهایی وجود دارد تا جوانانی که می خواهند با هم ازدواج کنند، نسبت به یکدیگر شناخت پیدا کنند؟ 

پاسخ – در مورد ازدواج باید زیاد صحبت کرد. زیرا این کار دائمی است و این اتفاق مبارک در کشور رخ می دهد و این مسئله ی هم جزو مسائل جوانان است .ما سه راه پیشنهاد می کنیم : گفتگوی قاعده مند در خواستگاری ، تحقیق قاعده مند و مشاوره با فرد متعهد و قابل اعتماد. 

مسیر خواستگاری رسمی مسیر خوبی برای ازدواج است .کسانی که فکر می کنند که مسیر خواستگاری آنها را به شناخت نمی رساند اشتباه می کنند زیرا آنها خودشان مسیر خواستگاری را بدرستی طی نمی کنند و به شناخت نمی رسند. دوستی های قبل از دواج فرد را به شناخت نمی رساند و اگر هم به شناخت برساند، این شناخت قابل اعتماد و قابل ضمانت نیست. پس جوانان باید از طریق خواستگاری رسمی ازدواج کنند. 

گفتگوی قاعده مند خواستگاری چگونه است؟

در این گفتگو باید چهار قاعده را رعایت کرد:

اولین قاعده این است که


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 21 شهریور1392ساعت 17:3 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – پسری هستم که خانواده چادری دارم و  به خواستگاری دختری با مانتو روسری رفته ام ولی خانواده ام مخالف هستند چه کنم؟

پاسخ - من به عنوان یک خانمی که به چادر عشق می ورزم به دلیل اینکه نماد وجود فاطمه زهرا(س) است و با علم و استدلال برتری آن را اثبات می کنم اما اینجا عرض کنم که حجاب منحصر به چادر نیست اجازه بدهید من به مادر و پدر این آقای داماد بگویم درست است که شاید خانواده شما چادری باشند و شما دوست داشته باشید و عروس این خانواده نیز چادری باشد اما نباید این شرط اصلی باشد . شما به نجابت ، تقوا و پاکدامنی این دختر نگاه کنید به ویژگی های شخصیتی او به روحیات مثبتی که در او وجود دارد اگر این ویژگی ها را دارد و نسبت به دستورات خداوند فروتن و خاضع است مانتویی بودن او را نادیده بگیرید.

البته نه به این معنا که


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 15 مرداد1392ساعت 9:41 توسط مباحث خانم نیلچی زاده | داغ کن - کلوب دات کام

ما به آقایان می گوییم این کار را نکنید (خواستگاری مستقیم و شماره تلفن خواستن از خود دخترخانم) زیرا هر کاری آدابی دارد . شما مسجد می رویید یک آدابی دارد و زیارتگاه می روید یک آداب دارد . ازدواج هم آدابی دارد و نباید در کوچه و خیابان و دانشگاه خواستگاری کنید . شان دختر خیلی بالا است . حیف دختر است . اصلا خلاف شان دختر است و ممکن است به شما جواب منفی بدهد و ناراحت شوید .

خانم ها ، وقتی از آنها خواستگاری میشو د چند گروه هستند : بعضی ها ذوق میکنند و جواب مثبت میدهند . مخصوصا اگر آقا شرایط خوبی هم داشته باشد و خانم از قبل دلبستگی داشته ، جواب مثبت میدهد . غلط است . یک گروه دیگر از خانمها قشقرق راه می اندازند که مگر خوتان خواهر و مادر ندارید و برخوردهای خیلی عجیب و غریب میکنند . من میگویم هر دو برخورد اشتباه است . بهترین برخورد این است که به آقا بگوییم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 3 مرداد1392ساعت 19:22 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

مدتی پیش دیدم در اینجا جزوه ی جالبی در مورد خواستگاری برای دانلود گذاشته اند اما هم حجمش زیاد بود هم اینکه به نظرم همه ی مطالبش لازم نبود در هر حال یک بروشور آن را به صورت کم حجم آپلود کردم تا برای همه مورد استفاده قرار بگیرد:


صفحه اول (سوالات جلسات اول و دوم و سوم خواستگاری) برگرفته از کتاب گلبرگ زندگی حجت الاسلام دهنوی

یا اینجا

صفحه دوم (به چه افرادی نه بگوییم و هشدارهای ضروری قبل از ازدواج ) برگرفته از سایت حجت الاسلام مرادی

یا اینجا

این بروشور بسیار مفید را دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهیه کرده و امیدوارم شما هم آن را به افراد بیشتری برسانید.


مطالب مرتبط را حتما ببینید در : مسائل مربوط به خواستگاری

+ نوشته شده در پنجشنبه 10 اسفند1391ساعت 9:50 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

 توی دفترم در مورد سوالات جلسه ی دوم خواستگاری از برنامه ی گلبرگ نت برداری کرده ام اما متاسفانه آن را از سایت پیدا نکردم پس آنچه می خوانید نت برداری ماست از سخنان حاج آقا دهنوی:

در جلسه ی دوم خواستگاری ده سوال مشترک ، 5 سوال اختصاصی آقایان و 5 سوال اختصاصی خانم ها خوب است مطرح شود

سوالات مشترک:

1- هماهنگی های اعتقادی و مذهبی با خانواده

مثلا: شما با خانواده تون از نظر اعتقادی و مذهبی چقدر هماهنگ هستید؟

2- سلایق و


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 10 اسفند1391ساعت 9:36 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

در جلسه اول خواستگاری ، بهتر است چه سوالاتی مطرح شود ؟

پاسخ - من قبلا به کتاب آقای دکتر افروز اشاره کرده ام که سوالات زیادی دارد . ولی بنظر من ما نباید با سوالهای زیاد ، فرایند خواستگاری را خسته کننده کنیم . افراط و تفریط اشتباه است .

در جلسه اول هشت سوال مشترک آقا مطرح می کند و شش سوال اختصاصی هم خانم مطرح می کند .

اول: معرفی

اول معرفی کنند و بعد در مورد شغل پدر و بعد در مورد والدین سوال کنند که مادر اصلی شما است یا خیر . اشکالی ندارد .

دوم:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 10 اسفند1391ساعت 9:11 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – در جلسه خواستگاری ، دختر باید صحبت را آغاز کنند یا پسر ؟

پاسخ - پسر باید آغاز کند . او صحبت را شروع می کند و شما گوش می کنید و اگر جایی حرفی داشتید ، صحبت کنید .

و اگر تمام حرفهای آقا را هم قبول داشتید ، باز یک چون و چرایی بکنید . دربست حرفهای آقا را قبول نکنید . چون اگر آقا در رسیدن به شما تلاش کند ، برای او جذاب تر خواهید بود .

آقایان ،


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 10 اسفند1391ساعت 8:59 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – در مورد فضای خواستگاری و کسانی که باید در این جلسه حضور داشته باشند و در مورد پوشش دختر خانم توضیح دهید .

پاسخ - فضای خواستگاری همان منزل شما باید باشد و خانه را عوض نکنید . حتی اگر محله بدی هستید این کار را نکنید می توانید هجرت کنید . حالا ممکن است بنایی دارند و اعلام می کنند که ما بنایی داریم و در منزل خاله مان هستیم . این اشکالی ندارد .

فضای خواستگاری باید آرام باشد . بچه ها در شب خواستگاری نباشند . تلویزون روشن نباشد . جوک ها و لطیفه ای بیجا که ممکن است به کسی بر بخورد ، بحث های سیاسی داغ و مذهبی را مطرح نکنید . فضا باید آرام باشد حضرت رسول می فرمایند : در هوای داغ به خواستگاری نرویید . منظور این است که کلافه نباشید و آرامش داشته باشید .

حضرت علی (ع) فرمودند : روز جمعه


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 10 اسفند1391ساعت 8:58 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – در خواستگاری باید دختر را ببینیم ولی مشکل من این است که نمی خواهم به نامحرم نگاه کنم . چه باید بکنم ؟

پاسخ - در ازدواج طرفین باید همدیگر را ببینند . در قدیم بخاطر ساختار اجتماعی که وجود داشته این جوری بوده است ولی الان ما صلاح نمی بینیم . ارتباط عاطفی با دیدن اتفاق می افتد . شما می خواهید یک کفش و یا یک لباس بخرید همه جای آن را می بینید . همسر که می خواهد یک عمر با شما بنشیند و زندگی کند پس حتما باید او را ببینید .

حضرت رسول فرمودند : به یکی از یارانشان که همسرشان را ندیده بودند و ازدواج کردند و با هم مشکل داشتند ، گفت : اگر قبل از ازدواج همسرت را می دیدی کمتر دچار مشکل می شدی .

دین ما دین خشکی نیست و برای همه چیز حرف دارد . دین ما اجازه می دهد نامحرم ، نامحرم را ببیند ولی شرایطی دارد .

فقه ما اجازه داده شما که


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 10 اسفند1391ساعت 8:54 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

برای اصل ازدواج ربنا اتنا را بخوانید و حسنه را همان ازدواج خوب از خدا بخواهید .

آیه هفتاد و چهار سوره فرقان را قبل از خواستگاری بخوانید .

در کتاب علامه مجلسی بهار الانوار، دعا در زمان تزویج از ائمه هست و آقایان قبل از خواستگاری دو رکعت نماز بخوانند و سوره یس و دعای مخصوص را بخوانند و برای خانم هم دو رکعت نماز هست و تسبیحان اربعه و دعای مخصوص را بخوانند .

البته توکل و توسل در ازدواج جایگاه عجیبی دارد . اگر شما همه کار را بکنید ولی توکل و توسل به ائمه نکنید چیز خوبی از آب در نمی آید . تحقیقات به جای خود و توسل و توکل هم به جای خود .

برنامه گلبرگ 18 / 7 / 1387


+ نوشته شده در پنجشنبه 10 اسفند1391ساعت 8:52 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام


 • سوال – وقتی خانواده پسر تماس می گیرند و می خواهند قرار خواستگاری بگذارنند ، عکس العمل خانواده دختر چگونه باید باشد ؟

 • پاسخ - اگر فامیل هستند که همه چیز را در مورد آنها می دانند از اخلاق و دین و سن و تحصیلات ...و احتیاج به سوال کردن نیست . ولی بگویید اجازه بدهید من با دخترم صحبت بکنم حتی اگر شما ملاک های دخترتان را هم بدانید ، باز به او شخصیت می دهید گرچه ملاک ها را می دانید . و می گویید دو روز دیگر تماس بگیرید .

  اگر آشنای قدیمی هستند که شما ده سال از آنها خبر نداشتید ، شما لازم نیست در مورد دین و اخلاق بپرسید ولی در مورد پسر چیزی نمی دانید چون زمانی که ایشان را دیدید یک نوجوان بودند . در مورد سن و تحصیلات و سربازی و شغل می توانید بطور صمیمی سوال کنید.

  مشکل با غریبه ها است . شما می توانید از غریبه ها بپرسید


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در پنجشنبه 10 اسفند1391ساعت 8:49 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

  چطور بفهمیم آقایی واقعا قصد ازدواج دارد ؟

  آقایانی هستند که به عنوان ازدواج ، تقاضای ارتباط با دختر خانم را می کنند . این موارد بسیار زیاد است و ما به این مطلب رسیده ایم که در بیشتر این موارد ، قصد آقایان ازدواج نیست . ظاهرش ازدواج است و قصد آن ارتباط است . در بیشتر مواردی که  خانم ها جواب داده اند ، لطمه خورده اند . البته مواردی هم هست که آقا واقعا به قصد ازدواج می آید . و قصد خیر دارد . بهترین کار این است که شما بگویید : اگر شما قصد ازدواج دارید با خانواده محترم بیایید و خواستگاری کنید .

  حالا ممکن است آقا از خانم زمان بخواهند و بگویند الان شرایط خواستگاری را ندارند . این


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در چهارشنبه 9 اسفند1391ساعت 7:25 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام