اگر ممکن است درباره صداقت در خواستگاری صحبت کنید و از کجا بفهمیم ، طرف ما صداقت دارد ؟

صداقت مهمترین اصل در زندگی زناشویی است . اگر زندگی ما بر دروغ بنا شود ، زندگی دوام نمی آورد .

براساس آموزه های دینی ما ، منشا همه گناهان ما دروغ است . امام صادق میفرمایند : همه گناهان و پلیدی ها دراتاقی قرار گرفته که کلیدش دروغ است این خطرناک است . زندگی انسان را نابودمیکند . این مربوط به مجردها ست ، من به کسانی که می خواهند ازدواج کنند میگویم عزیزان بنا را برصداقت بگذارد تا همان مشکلی که در سوال قبل بود پیش نیاید قبل از ازدواج صداقت بخرج بدهید یا طرف شما را انتخاب میکند یا نمیکند . شما همان که هستید بگویید . اگر انتخاب کرد،  دیگر دغدغه ندارید . چون شما را آگاهانه انتخاب کرده است و اگر انتخاب نکرد ، خدا بزرگ است . کسی دیگر که هم شأن شما باشد و بتواند شما را بپذیرد پیدا میشود . دروغ نگویید .

اینکه می گوییم در فرایند خواستگاری صداقت داشته باشید منظور این نیست که تمام راز زندگیتان را بگویید . منظور این نیست مسائلی که


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۲ساعت 9:14 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

چه راهکارهایی وجود دارد تا جوانانی که می خواهند با هم ازدواج کنند، نسبت به یکدیگر شناخت پیدا کنند؟ 

پاسخ – در مورد ازدواج باید زیاد صحبت کرد. زیرا این کار دائمی است و این اتفاق مبارک در کشور رخ می دهد و این مسئله ی هم جزو مسائل جوانان است .ما سه راه پیشنهاد می کنیم : گفتگوی قاعده مند در خواستگاری ، تحقیق قاعده مند و مشاوره با فرد متعهد و قابل اعتماد. 

مسیر خواستگاری رسمی مسیر خوبی برای ازدواج است .کسانی که فکر می کنند که مسیر خواستگاری آنها را به شناخت نمی رساند اشتباه می کنند زیرا آنها خودشان مسیر خواستگاری را بدرستی طی نمی کنند و به شناخت نمی رسند. دوستی های قبل از دواج فرد را به شناخت نمی رساند و اگر هم به شناخت برساند، این شناخت قابل اعتماد و قابل ضمانت نیست. پس جوانان باید از طریق خواستگاری رسمی ازدواج کنند. 

گفتگوی قاعده مند خواستگاری چگونه است؟

در این گفتگو باید چهار قاعده را رعایت کرد:

اولین قاعده این است که


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۲۱ شهریور۱۳۹۲ساعت 17:3 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال– ما چطور دوستان و آشنایان خانوادگی طرف را پیدا کنیم . تحقیق کنیم ؟

پاسخ - از طریق معرف می توانید این کار را انجام دهید .

از خود طرف هم می توانید بپرسید هیچ اشکالی ندارد . آدرس و شماره تلفن آنها را بگیرید . اگر احتمال می دهید که این افراد خوبی های طرف را می گویند ، می توانید بعدا از آنها شماره تلفن دوستان دیگر را بگیرید .

رودربایستی نکنید و از خود طرف بگیرید . هیچ اشکالی ندارد . شما هر جا می خواهید پذیرش شوید نام چند تن از آشنایان را می خواهند . اینجا هم فرقی نمی کند و مهمتر است .

سوال – چطور می توانیم به تحقیق ها اعتماد کنیم ؟

پاسخ - ممکن است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه ۱۸ مرداد۱۳۹۲ساعت 13:2 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام


سوال – خواستگارم به سوالاتم جواب کوتاه و مختصر می دهند . چه کار باید کرد ؟

پاسخ - خوب شما باز هم بپرسید البته سماجت نکنید .

گاهی جواب دو پهلو می دهند . مثلا سوال می کنند اگرشما عصبانی بشوید ، ممکن است کسی را بزنید ؟ می گویند : استغفرالله . خوب این یعنی چه ؟ بالاخره می زنید یا نمی زنید ؟

یا اینکه می پرسند : شما اهل معاشرت هستید؟ می گویند : اختیار دارید . در مورد انشاءالله هم همینطور است . خدا می خواهد شما می خواهید یا خیر .

برنامه گلبرگ 7 / 9 / 87

+ نوشته شده در جمعه ۱۸ مرداد۱۳۹۲ساعت 12:25 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام


سوال – از کجا بفهمیم که خواستگار سلطه جو نیست ؟

پاسخ - در گفتگو متوجه میشوید . مثلا با تحکمّ صحبت می کند و می گوید : شما باید این کار را بکنید . و استبداد رای دارد و می گوید : هرچه را من می گویم باید بشود و غیر این نمیشود . اینها یعنی رای من نه دیگری . یا لجاجت هایی که در مسائل می کند .

اگر در گفتگو به این نتیجه رسیدید ، با دوستان و همکاران گفتگو کنید و قضیه را پی گیری کنید البته اگر برایتان مهم است .


برنامه گلبرگ 7 / 9 / 87

+ نوشته شده در جمعه ۱۸ مرداد۱۳۹۲ساعت 12:24 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – آیا دونفر که خط فکری سیاسی متضاد دارند می توانند با هم ازدواج کنند و مشکلی پیش نمی آید ؟

پاسخ - خط فکری سیاسی یعنی طرز تفکر ما در مورد هیات حاکمه و نظام سیاسی کشور . همه جای دنیا هم هست . آدمها متفاوت هستند و سلیقه ها مختلف است و ممکن است آدمها خطوط فکری متفاوتی داشته باشند . در کشور ما هم تنوع خطوط سیاسی هست که شما می بینید .

اگر خانم و آقایی که می خواهند کنارهم قرار بگیرند ، دوتا طرز فکری متضاد داشته باشند و حتی اگر عضو دو تا حزب سیاسی هم نباشند و فعال هم نباشند ، همین که به دو خط فکر سیاسی معتقد هستند ، اگر آدمهای متعصبی باشند و غیر قابل انعطاف ، این ها در زندگی دچار مشکل می شوند .

در یک صورت این ها دچار مشکل نمیشوند ، که


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه ۱۸ مرداد۱۳۹۲ساعت 12:20 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – می خواهم از دختری که به خواستگاریش رفته ام ، سوال کنم که آیا با کسی دوست بوده یا نه . ولی راهش را نمی دانم . لطفا راهنمایی بفرمایید .

پاسخ - این از آسیبها و انحرافات است . این سوال قشنگی نیست . چرا می خواهید سوال کنید ؟ اصلا سوال بجایی نیست که شما بخواهید بپرسید .

من فرض می کنم شما آقای محترم که مومن و متدین هستید و اهل این ها نبوده اید و سراغ خانواده محترم و مومنی رفته اید ، در اینجا اصلا جا ندارد که شما این سوال را بکنید . شما بالاخره با یک شناخت به خواستگاری رفته اید .

حالا شما گفتگو کرده اید و تحقیقات هم رفته اید و در مورد این خانم چیزهایی گفته اند ، اینجا شما دغدغه دارید و باید این دغدغه از بین برود اینجا اشکالی ندارد ولی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۲ساعت 12:27 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – پسری هستم که خانواده چادری دارم و  به خواستگاری دختری با مانتو روسری رفته ام ولی خانواده ام مخالف هستند چه کنم؟

پاسخ - من به عنوان یک خانمی که به چادر عشق می ورزم به دلیل اینکه نماد وجود فاطمه زهرا(س) است و با علم و استدلال برتری آن را اثبات می کنم اما اینجا عرض کنم که حجاب منحصر به چادر نیست اجازه بدهید من به مادر و پدر این آقای داماد بگویم درست است که شاید خانواده شما چادری باشند و شما دوست داشته باشید و عروس این خانواده نیز چادری باشد اما نباید این شرط اصلی باشد . شما به نجابت ، تقوا و پاکدامنی این دختر نگاه کنید به ویژگی های شخصیتی او به روحیات مثبتی که در او وجود دارد اگر این ویژگی ها را دارد و نسبت به دستورات خداوند فروتن و خاضع است مانتویی بودن او را نادیده بگیرید.

البته نه به این معنا که


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۲ساعت 9:41 توسط مباحث خانم نیلچی زاده | داغ کن - کلوب دات کام

ما به آقایان می گوییم این کار را نکنید (خواستگاری مستقیم و شماره تلفن خواستن از خود دخترخانم) زیرا هر کاری آدابی دارد . شما مسجد می رویید یک آدابی دارد و زیارتگاه می روید یک آداب دارد . ازدواج هم آدابی دارد و نباید در کوچه و خیابان و دانشگاه خواستگاری کنید . شان دختر خیلی بالا است . حیف دختر است . اصلا خلاف شان دختر است و ممکن است به شما جواب منفی بدهد و ناراحت شوید .

خانم ها ، وقتی از آنها خواستگاری میشو د چند گروه هستند : بعضی ها ذوق میکنند و جواب مثبت میدهند . مخصوصا اگر آقا شرایط خوبی هم داشته باشد و خانم از قبل دلبستگی داشته ، جواب مثبت میدهد . غلط است . یک گروه دیگر از خانمها قشقرق راه می اندازند که مگر خوتان خواهر و مادر ندارید و برخوردهای خیلی عجیب و غریب میکنند . من میگویم هر دو برخورد اشتباه است . بهترین برخورد این است که به آقا بگوییم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۳ مرداد۱۳۹۲ساعت 19:22 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – دخترخانم بیست ساله ای هستم . خواستگاری دارم که اخلاقش خیلی خوب است ولی اهل نماز نیست . آیا این اشکال دارد ؟

پاسخ - باز این به خودتان برمی گردد که چه تیپ آدمی هستید . اگر نماز و روزه برای شما مهم است ، شما نمی توایند با این آقا زندگی کنید ولو ایشان سمبل اخلاق باشند .

کسی که نماز نمی خواند معمولا به خمس و زکات هم توجه نمی کند . یا خیلی به نجس و پاکی اهمیت نمی دهد . شما باید ریسک نکنید . مخصوصا پدر که نقش الگویی در خانواده دارد و در آینده بچه های شما هم به پدر نگاه می کنند و نماز نمی خوانند .

بنظر من از خیر این آقا بگذرید .

برنامه گلبرگ

 

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۸ تیر۱۳۹۲ساعت 13:10 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – ما باید از چه مصادیقی کمک بگیریم تا بفهمیم یک فرد ، به معتقدات دینی پایبند است یا خیر ؟

پاسخ - این به خود شما برمی گردد. ما نمی گوییم ببینید او دیندار است یا خیر ؟ این دقیقا به خود شما برمی گردد . ببینید  به چه مصادیقی حساسیت دارید .

مثلا شما به عمل به واجبات حساس هستید، حتما این را سوال کنید . حتی در مورد خمس و زکات هم بپرسید چون این ها مربوط به زندگی مشترک شما میشود . ممکن است شما تا فرزند نداشته باشید خیلی برایتان مهم نیست که طرف نماز بخواند یا نه ولی وقتی که فرزند دارید ، برایتان مهم است چون آقا نقش الگویی برای فرزند را دارد .

حتی مستحبات هم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۸ تیر۱۳۹۲ساعت 13:7 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – از کجا می توان تشخیص داد طرف سوءظن دارد یا خیر ؟

پاسخ - حالا خواستگار به شما بدگمان می شوند و شما دلیل می آورید و ایشان می پذیرند ، و دیگر دنبالش را هم نمی گیرد ، چنین شخصی دچار بیماری سوء ظن نیست .

حالا شما دلیل قانع کننده می آوری و آقا نمی پذیرد و تکرار می کند و رفتارهای عجیب و غریب دارد . حتی در مورد رفتارهای مشروع شما حساس است روی حرف زدن شما با نامحرم حساس است . روی خنده های معمولی شما


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۸ تیر۱۳۹۲ساعت 12:49 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام


سوال – خواستگار عالی دارم ولی با تحصیل و کار کردن من مخالف است . آیا ممکن است بعدا اجازه این کار را به من بدهد ؟

پاسخ - بله داشتیم . خانم با محبت و مهربانی و تدبیر و با رعایت حقوق مرد و با بدست آوردن رگ خواب مرد ، علی رغم میل باطنی آقا ، توانسته اند این اجازه را بگیرند . ولی ما نمی توانیم روی این احتمال حساب کنیم

. شما اگر تحصیل و شغل برایتان مهم است ، این را قطعی کنید .

شما ریسک نکنید . حالا یک وقت برایتان چیز مهمی نیست . اگر توانستید ، بعدا رای شان را عوض می کنید و اگر نتوانستید خیلی برایتان مهم نیست . ولی یک وقت برای خانم شغل خیلی مهم است و اگر کارش را از او بگیرند افسردگی حاد می گیرد . این جور خانم ها باید از خیر خواستگار عالی بگذرند و به دنبال خواستگاری بروند که ممکن است شرایط عالی نداشته باشد ولی با این شرایط شما خودش را وفق دهد .

برنامه گلبرگ 30 / 8 / 87

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۸ تیر۱۳۹۲ساعت 12:32 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – آیا ما بعد از خواستگاری و قبل از عقد ، می توانیم با هم رفت و آمد خانوادگی داشته باشیم ؟

پاسخ - این یکی دیگر از آسیب ها است و مثل بحث نامزدی قبل از خواستگاری است . البته از یک جهت شبیه آن نامزدی ها است . و از جهتی خیلی فرق می کند .

در نامزدی قبلی بحث آبرو ریزی بود ولی در اینجا خانواده ها اطلاع و نظارت دارند و آبروریزی در کار نیست ولی از این جهت که شرایط آدمها عوض میشود ، شبیه آن است . و چقد رما از این لطمه خورده ایم .

نامزدی های طولانی را صلاح نمی دانیم و آنرا توصیه نمی کنیم .

نهایتا بعد از سه ماه عقد کنید .

شما که شرایط را ندارید ، چرا جواب می دهید ؟ شما جواب ندهید .آقا صبر کنند و بعد به خواستگاری بروند و بعد عقد کنند .

از یک طرف نامحرم هستند و از طرف دیگر می خواهند بهم دیگر محبت کنند و نمی توانند .

بعضی مواقع بعد از دو سال نامزدی شرایط طرفین عوض میشود و خانم ها بیشتر ضرر می بینند .

برنامه گلبرگ 7 / 9 / 87

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 12:30 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – خواستگاران زیادی دارم و شرایط مطلوبی هم دارم . ولی خواستگاران می روند و دیگر نمی آیند . علت چیست ؟

پاسخ - اینکه خواستگاران می روند ، معنایش این نیست که شما عیب دارید . اصلا شاید خانواده پسر خودشان را در شأن شما نمی دیدند و همتای شما نبودند . آنها مشکل داشتند و تناسب نمی دیدند .

بعضی مواقع در خانواده عده ای مخالف و عده ای موافق هستند . مفهومش این نیست که شما عیب دارید .

اما در مواردی هم به خودتان بر می گردد . یکسری عوامل جانبی هستند . مثلا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 13:26 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

زندگی با مادر شوهر چه صورتی دارد ؟

پاسخ - بستگی به شرایط طرف دارد .

بعضی ها آستانه حسی پایین دارند و این جور زندگی برایشان سخت است . حساسیت بالایی دارند و نمی توانند با مادر شوهرکنار بیایند . ولی بعضی ها می توانند .

اگر علت خاصی ندارد ، توصیه ما به استقلال است . دوست داریم زوج جوان مستقل باشند . اختلاف سنی با مادرشوهر ، گاهی تنش ایجاد می کند . گاهی مادر شوهر از روی دلسوزی اعمال سلیقه می کنند یا دخالت می کنند . گاهی مسائل خصوصی زن و شوهر را می فهمند و دخالت می کنند و رنج می برند . در تربیت فرزندان دوگانگی پیش می آید .

مطلوب این است که مستقل باشند ولی اگر الزامی هست ببینید خودتان چه تیپ آدمی هستید . به هر حال راه سختی است . ببینید آیا می توانید خودتان را انطباق بدهید و تحمل کنید . اگر خواهر شوهر و برادر شوهر هم باشد ، کار سخت تر است .

برنامه گلبرگ

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 13:23 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – اگر زن و مردی هردو درون گرا باشند ، آیا می توانند خوشبخت بشوند ؟

پاسخ - اگر یکی كاملا درون گرا و یکی كاملا برون گرا باشند ، ما صلاح نمی دانیم . نود و دو درصد کسانی که با هم ازدواج می کنند ، جذب مشابه خودشان می شوند . هشت در صد به سمت قطب متضاد خود می روند . طرف بدبین است ، دوست دارد به طرف آدم خوش بین برود . چون خودش از بدبینی اش رنج می برد . غمگین است ، بسمت آدمی میرود که شاد باشد . فرد بی نظم است جذب آدم با نظم میشود تا نقص خودش را بپوشاند . ما برای ازدواج دو قطب متضاد را توصیه نمی کنیم .این ها در زندگی مشکل پیدا می کنند. 

ممکن است چند صباحی برایش لذت بخش باشد ولی دوام پیدا نمی کند .

در مورد دو درون گرا ، در اینجا می توانیم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 13:21 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال - تیپ درون گرا چه شخصیتی دارد و درون گرایی می تواند ارثی باشد ؟

پاسخ - این نوع شخصیت ها ، جمع گریز و منزوی هستند و از تنهایی خودشان لذت می برند . در جمع خیلی حاضر نمی شوند . ارتباط چشمی راحت برقرار نمی کنند . به سختی حرف می زنند . در جمع ، در مقابل عمل دیگران ، عکس العمل آنچنانی ندارند .

مثلا در مجلسی لطیفه ای گفته میشود و همه می خندند ولی ایشان به زور لبخندی می زنند . احساس می کنند زیر نظر دیگران هستند و یک ترسی هم درآنها وجود دارد .

خیلی هم اهل میهمانی دادن و میهمانی رفتن و مسافرت نیستند .

بله یک عامل می تواند وراثت باشد ولی بیشتر نقش همان الگو ها هستند که پدر و مادر چطوری بوده اند . آیا زمینه بروز بریا فرزندشان ایجاد کرد ه اند .آیا اجازه داده اند در جمع شرکت کنند . بیشتر کسانی هم که افسردگی دارند ، تیپ شخصیت درون گرا را پیدا می کنند ولی یک جاهایی هم که تضاد فرهنگی وجود دارد ، طرف به سوی درون گرایی می رود . ممکن است در ظاهر مسئله مهمی در ازدواج نباشد ولی دقت کنید .

برنامه گلبرگ

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 13:19 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – از کجا بفهیم طرف مقابل به خانواده اش وابستگی دارد یا خیر ؟

پاسخ - می توانید سوال کنید . بپرسید در زندگی شما نظر پدر و مادرتان چقدر برایتان مهم است. جواب ها می تواند گویای وابستگی یا عدم وابستگی باشد .

مثلا می گویند از تجربیات پدر و مادر م استفاده می کنم . خوب این خوب است . یا اینکه می گویند : من در همه مسائل زندگی باید مشورت بکنم . یا بدون نظر آنها آب نمی خورم . اینها آدم را نگران می کند .

مثلا در هنگام سوال پرسیدن در جمع ، ببینید آقا پسر به مادرش نگاه می کند یا خیر . اگر به مادر نگاه می کنند یعنی مادر اجازه می دهی یا نه . گاهی مادر خودش جواب می دهد . و این ها آدم را نگران می کند .

اگر این علائم را دیدید و دختر یا پسر تک فرزند بود ، مطمئن می شوید او وابسته است .اینجا مزید بر علت است . وابستگی خلل ایجاد می کند . ولی ببینید شما می توانید با این وابستگی می توانید کنار بیایید یا نه .

برنامه گلبرگ

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 13:18 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – دختری بیست ساله هستم و می خواهم با فردی ازدواج کنم که به من گفته پیش خانواده اش بی حجاب باشم . چه کار باید کرد ؟

پاسخ - ممکن است آقا خودشان به حجاب اعتقاد دارند ولی خانواده شان نمیتوانند یک فرد چادری را بپذیرند . حالا آقا می گوید جلوی خانواده من بی حجاب باش . آیا میشود یک فرد محجبه بعد از چند سال داشتن حجاب ، آن را کنار بگذارد؟

این حاکی از تفاوت فرهنگی جدی است . و به اینجا ختم نمیشود و کلی مسائل جانبی دیگر هم دارد .

مثلا شما مرد متدین را انتخاب کرده اید . ولی با خانواده اش چه کار می کنید . اگر واقعا شما معتقد هستید ، از این ازدواج بگذرید . با کسی ازدواج کنید که حجاب شما را دوست داشته باشند . شما هم کفو خود را انتخاب کنید .

برنامه گلبرگ

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 13:17 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – خواستگارم اهل نماز و روزه نیست ولی قول داده که بعد از ازدواج ، آنها را بجا بیاورد . آیا این طوری مشکل حل می شود ؟

پاسخ - خیر . تاکید ما این است که وضعیت فعلی طرف مهم است .

حالا اگر ایشان منقلب شده اند و بخاطر آَشنایی با شما ،این تصمیم را گرفته اند ، از حالا شروع کنند . چرا بعد از ازدواج این کار را بکنند؟

شاید مدتی بگذرد و ایشان این کار را بکنند وشما مطمئن شوید . بعضی ها می گویند : طرف گفته : من اعتقادی به نماز و روزه ندارم ولی بخاطر تو می خوانم . این ارزش ندارد چون بخاطر خدا نیست . این نماز روزه که بخاطر تو است تا زمانی ادامه دارد که تو باشی . یعنی عشق تو باشد . و وقتی عشق ها فروکش کرد ، نماز هم قطع میشود .

ریسک نکنید . ازدواج خیلی مهم است . اگر می خواهید به کسی کمک کنید و او را نمازخوان کنید ، راه دارد و راهش ازدواج نیست. به قول ها خیلی اعتماد نکنید .

برنامه گلبرگ

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 13:13 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – خواستگاری دارم که خیلی مهربان است و شرب خمر می کند . آیا می توانم با او ازدواج کنم ؟

پاسخ - ببینید کسی که نماز نمی خواند در واقع یک گناهی بین خود و خدای خود انجام میدهد و خللی در زندگی ایجاد نمی کند . ولی شرب خمر گناهی است که در زندگی خلل ایجاد می کند .

کسی که شراب مصرف میکند خیلی از وقتها ، نمی تواند عاقلانه تصمیم بگیرد و به خانمش بی حرمتی می کند .

جسم آقا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 13:11 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – آیا با ازدواج می توان دین طرف را تغییر داد و آیا خللی در زندگی ایجاد می کند یا خیر ؟

پاسخ - در این قضیه ما یکسری ممنوعیت شرعی داریم . مثلا خانم مسلمان حق ندارد با آقای غیر مسلمان ازدواج کند چه مسلمان کتابی باشد چه غیر کتابی . نه ازدواج دائم و نه ازدواج موقت . در آقایان در شرایطی می توانند .

من با این ازدواج قطعا مخالف هستم .

من می گویم : شما با آقایی که از روی تنبلی نماز نمیخواند ، ازدواج نکنید . الان شما می خواهید با کسی ازدواج کنید که دین دیگری دارد .

این ریسک است .

از کجا معلوم شما بتوانید این آقا را مسلمان کنید . کار سختی است . بفرض هم که شما توانستید دین او را عوض کنید ، فرهنگ و آداب او را چه کار می کنید؟ خانواده اش را چه کار می کنید ؟ د

در قضیه مذهب هم ، همین طور است . به این امید ازدواج نکنید . شما اگر می خواهید کسی را مسلمان کنید با فرد مسلمان ازدواج کنید و بعد با طرفی را که می خواهید مسلمان کنید رابطه دوستی خانوادگی برقرار کنید و او را مسلمان کنید.

البته استثنا هم وجود دارد . ولی استثنا نمی تواند مورد زندگی ما قرارگیرد .

برنامه گلبرگ

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 13:15 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – شغل خواستگارم خوب نیست و قول داده که شغلش را عوض کند . آیا می توان اعتماد کرد ؟

پاسخ - ما باید بد را تعریف کنیم . گاهی شغل آزاد از دید بعضی ها بد است و پدر دختر مجبور می کند تا پسر شغلش را عوض کند . یا شغل فنی بد است یا نقاش بد است . آیا واقعا این شغل ها بد است ؟ ما باید این فرهنگ را اصلاح کنیم .

این کار را نکنید . چون ایشان با کارش آشنا است و راه کارش را می داند . وقتی کارش را عوض می کند ، بنده خدا گیج میشود .

ولی اگر واقعا شغل نامشروعی است و بد است ، خب الان عوض کند . چرا قول می دهد که بعدا عوض کند . قبل از عقد عوض کند .

من تقاضا می کنم طرف را مجبور نکنید که شغلش را عوض کند . اگر شغلش شرافتمند است و در نظر مردم پایین است ، این کار را نکنید .

به هر حال ملاک شما شغل فعلی طرف است .

برنامه گلبرگ 30 / 8 / 87

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۸ فروردین۱۳۹۲ساعت 12:59 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – از کجا بفهمیم آقا خسیس است ؟ 

پاسخ - سوال کنید که چقدر اهل میهمانی دادن هستید ؟ و اهل مسافرت هستید یا نه و هدف از این سوالها این بود که بفهیم طرف خسیس است یا نه ؟ اگر بگوید من بنا ندارم خیلی خرج کنم ، در اینجا کمی ما را نگران میکند .

حتما سوال کنید میخواهید سطح زندگی تان چطور باشد ؟ اگر بگوید زندگی متوسط می خواهم ، برایش شاخص تهیه کنید . مثلا بگویید : مثل زندگی مادر یا خواهرتان ؟

این جور آدمها ماشین


ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۸ فروردین۱۳۹۲ساعت 12:52 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

مدتی پیش دیدم در اینجا جزوه ی جالبی در مورد خواستگاری برای دانلود گذاشته اند اما هم حجمش زیاد بود هم اینکه به نظرم همه ی مطالبش لازم نبود در هر حال یک بروشور آن را به صورت کم حجم آپلود کردم تا برای همه مورد استفاده قرار بگیرد:


صفحه اول (سوالات جلسات اول و دوم و سوم خواستگاری) برگرفته از کتاب گلبرگ زندگی حجت الاسلام دهنوی

یا اینجا

صفحه دوم (به چه افرادی نه بگوییم و هشدارهای ضروری قبل از ازدواج ) برگرفته از سایت حجت الاسلام مرادی

یا اینجا

این بروشور بسیار مفید را دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهیه کرده و امیدوارم شما هم آن را به افراد بیشتری برسانید.


مطالب مرتبط را حتما ببینید در : مسائل مربوط به خواستگاری

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۰ اسفند۱۳۹۱ساعت 9:50 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

 توی دفترم در مورد سوالات جلسه ی دوم خواستگاری از برنامه ی گلبرگ نت برداری کرده ام اما متاسفانه آن را از سایت پیدا نکردم پس آنچه می خوانید نت برداری ماست از سخنان حاج آقا دهنوی:

در جلسه ی دوم خواستگاری ده سوال مشترک ، 5 سوال اختصاصی آقایان و 5 سوال اختصاصی خانم ها خوب است مطرح شود

سوالات مشترک:

1- هماهنگی های اعتقادی و مذهبی با خانواده

مثلا: شما با خانواده تون از نظر اعتقادی و مذهبی چقدر هماهنگ هستید؟

2- سلایق و


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۰ اسفند۱۳۹۱ساعت 9:36 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

در جلسه اول خواستگاری ، بهتر است چه سوالاتی مطرح شود ؟

پاسخ - من قبلا به کتاب آقای دکتر افروز اشاره کرده ام که سوالات زیادی دارد . ولی بنظر من ما نباید با سوالهای زیاد ، فرایند خواستگاری را خسته کننده کنیم . افراط و تفریط اشتباه است .

در جلسه اول هشت سوال مشترک آقا مطرح می کند و شش سوال اختصاصی هم خانم مطرح می کند .

اول: معرفی

اول معرفی کنند و بعد در مورد شغل پدر و بعد در مورد والدین سوال کنند که مادر اصلی شما است یا خیر . اشکالی ندارد .

دوم:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۰ اسفند۱۳۹۱ساعت 9:11 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – در جلسه خواستگاری ، دختر باید صحبت را آغاز کنند یا پسر ؟

پاسخ - پسر باید آغاز کند . او صحبت را شروع می کند و شما گوش می کنید و اگر جایی حرفی داشتید ، صحبت کنید .

و اگر تمام حرفهای آقا را هم قبول داشتید ، باز یک چون و چرایی بکنید . دربست حرفهای آقا را قبول نکنید . چون اگر آقا در رسیدن به شما تلاش کند ، برای او جذاب تر خواهید بود .

آقایان ،


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۰ اسفند۱۳۹۱ساعت 8:59 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – در مورد فضای خواستگاری و کسانی که باید در این جلسه حضور داشته باشند و در مورد پوشش دختر خانم توضیح دهید .

پاسخ - فضای خواستگاری همان منزل شما باید باشد و خانه را عوض نکنید . حتی اگر محله بدی هستید این کار را نکنید می توانید هجرت کنید . حالا ممکن است بنایی دارند و اعلام می کنند که ما بنایی داریم و در منزل خاله مان هستیم . این اشکالی ندارد .

فضای خواستگاری باید آرام باشد . بچه ها در شب خواستگاری نباشند . تلویزون روشن نباشد . جوک ها و لطیفه ای بیجا که ممکن است به کسی بر بخورد ، بحث های سیاسی داغ و مذهبی را مطرح نکنید . فضا باید آرام باشد حضرت رسول می فرمایند : در هوای داغ به خواستگاری نرویید . منظور این است که کلافه نباشید و آرامش داشته باشید .

حضرت علی (ع) فرمودند : روز جمعه


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۰ اسفند۱۳۹۱ساعت 8:58 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

سوال – در خواستگاری باید دختر را ببینیم ولی مشکل من این است که نمی خواهم به نامحرم نگاه کنم . چه باید بکنم ؟

پاسخ - در ازدواج طرفین باید همدیگر را ببینند . در قدیم بخاطر ساختار اجتماعی که وجود داشته این جوری بوده است ولی الان ما صلاح نمی بینیم . ارتباط عاطفی با دیدن اتفاق می افتد . شما می خواهید یک کفش و یا یک لباس بخرید همه جای آن را می بینید . همسر که می خواهد یک عمر با شما بنشیند و زندگی کند پس حتما باید او را ببینید .

حضرت رسول فرمودند : به یکی از یارانشان که همسرشان را ندیده بودند و ازدواج کردند و با هم مشکل داشتند ، گفت : اگر قبل از ازدواج همسرت را می دیدی کمتر دچار مشکل می شدی .

دین ما دین خشکی نیست و برای همه چیز حرف دارد . دین ما اجازه می دهد نامحرم ، نامحرم را ببیند ولی شرایطی دارد .

فقه ما اجازه داده شما که


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۰ اسفند۱۳۹۱ساعت 8:54 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

برای اصل ازدواج ربنا اتنا را بخوانید و حسنه را همان ازدواج خوب از خدا بخواهید .

آیه هفتاد و چهار سوره فرقان را قبل از خواستگاری بخوانید .

در کتاب علامه مجلسی بهار الانوار، دعا در زمان تزویج از ائمه هست و آقایان قبل از خواستگاری دو رکعت نماز بخوانند و سوره یس و دعای مخصوص را بخوانند و برای خانم هم دو رکعت نماز هست و تسبیحان اربعه و دعای مخصوص را بخوانند .

البته توکل و توسل در ازدواج جایگاه عجیبی دارد . اگر شما همه کار را بکنید ولی توکل و توسل به ائمه نکنید چیز خوبی از آب در نمی آید . تحقیقات به جای خود و توسل و توکل هم به جای خود .

برنامه گلبرگ 18 / 7 / 1387


+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۰ اسفند۱۳۹۱ساعت 8:52 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام


 • سوال – وقتی خانواده پسر تماس می گیرند و می خواهند قرار خواستگاری بگذارنند ، عکس العمل خانواده دختر چگونه باید باشد ؟

 • پاسخ - اگر فامیل هستند که همه چیز را در مورد آنها می دانند از اخلاق و دین و سن و تحصیلات ...و احتیاج به سوال کردن نیست . ولی بگویید اجازه بدهید من با دخترم صحبت بکنم حتی اگر شما ملاک های دخترتان را هم بدانید ، باز به او شخصیت می دهید گرچه ملاک ها را می دانید . و می گویید دو روز دیگر تماس بگیرید .

  اگر آشنای قدیمی هستند که شما ده سال از آنها خبر نداشتید ، شما لازم نیست در مورد دین و اخلاق بپرسید ولی در مورد پسر چیزی نمی دانید چون زمانی که ایشان را دیدید یک نوجوان بودند . در مورد سن و تحصیلات و سربازی و شغل می توانید بطور صمیمی سوال کنید.

  مشکل با غریبه ها است . شما می توانید از غریبه ها بپرسید


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در پنجشنبه ۱۰ اسفند۱۳۹۱ساعت 8:49 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

  چطور بفهمیم آقایی واقعا قصد ازدواج دارد ؟

  آقایانی هستند که به عنوان ازدواج ، تقاضای ارتباط با دختر خانم را می کنند . این موارد بسیار زیاد است و ما به این مطلب رسیده ایم که در بیشتر این موارد ، قصد آقایان ازدواج نیست . ظاهرش ازدواج است و قصد آن ارتباط است . در بیشتر مواردی که  خانم ها جواب داده اند ، لطمه خورده اند . البته مواردی هم هست که آقا واقعا به قصد ازدواج می آید . و قصد خیر دارد . بهترین کار این است که شما بگویید : اگر شما قصد ازدواج دارید با خانواده محترم بیایید و خواستگاری کنید .

  حالا ممکن است آقا از خانم زمان بخواهند و بگویند الان شرایط خواستگاری را ندارند . این


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در چهارشنبه ۹ اسفند۱۳۹۱ساعت 7:25 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام

  سوال – دختر بیست و سه ساله ای هستم که هیچ خواستگاری ندارم و فکر می کنم بختم بسته شده است . چه کار باید کرد ؟

  پاسخ -  .

  ... حالا وقت ازدواج شما رسیده ولی خواستگاری ندارید این می تواند علت های زیادی داشته باشد یکی از علت ها بسته شدن بخت است ولی بیشتر موارد علل دیگری است . خانمی که باور کرده اند که بختشان را بسته اند ، قطعا روی عملکردشان هم اثر می گذارد چون عمل ما پیامد فکر ماست . شما فکرتان این است و روی عملتان اثر می گذارد و بگونه ای عمل می کنید که دیگر برایتان خواستگار نمی آید . در حقیقت شما خودتان یک جورهایی خواستگارانتان را رد می کنید . این فکر را اصلاح بکنید .

  خواستگار نداشتن عللی دارد .

  یک


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در پنجشنبه ۱۸ فروردین۱۳۹۰ساعت 12:8 توسط مباحث حاج آقا دهنوی | داغ کن - کلوب دات کام